Tradycyjne kanadyjskie desery

Tiramisu to najbardziej znany włoski deser, baklawa jest domeną Turcji zaś Crepes Suzette, czyli podpalane naleśniki, są dumą Francji. Z Kanadą kojarzy nam się głównie syrop klonowy. To jednak nie jedyny tradycyjny deser tego państwa.
/ 13.02.2013 11:42

Czekolada

Jagodowy „grunt”

Deser ten pochodzi od francuskich osadników, którzy pierwotnie przygotowywali go w żeliwnych kociołkach nad paleniskami. To mieszanka gotowanych do miękkości jagód z dodatkiem melasy, cukru i przypraw takich jak cynamon oraz swego rodzaju, ułożonych na wierzchu owoców, pierogów. Nazwa tego deseru odnosi się do dźwięku jakie wydają bulgoczące na ogniu owoce.

Nadzienie owocowe:

  • 1kg jagód
  • 8 łyżek cukru
  • 8 łyżek wody
  • 1 łyżeczka cynamonu
  • 2 łyżki miodu gryczanego lub melasy

Ciasto na pierogi:

  • 2 łyżeczki proszku do pieczenia
  • ½ kg mąki
  • 1 łyżeczka soli
  • 1 łyżka masła
  • 180 ml mleka

Przygotowanie

Mieszamy jagody z cukrem, wodą, cynamonem oraz miodem lub melasą. Smażymy do momentu, aż owoce będą miękkie oraz wypłynie z nich sok tworząc sos. Mąkę, proszek do pieczenia, sól oraz masło mieszamy widelcem. Dodajemy powoli mleko do momentu utworzenia gęstego, zwartego ciasta. Kładziemy łyżeczką przygotowaną masę na patelnie ze smażącymi się jagodami. Całość przykrywamy pokrywką i gotujemy ok. 15 minut. Podajemy na ciepło ze śmietaną lub/i lodami waniliowymi.

Zobacz także: Czarne jagody - co trzeba o nich wiedzieć?

Ciasto z dodatkiem syropu klonowego oraz maślane tarty

To dwa bardzo podobne do siebie smakołyki, których głównym składnikiem jest masło orzechowe robione z orzechów pekan. Maślane tarty kształtem przypominają nadziewane babeczki z kruchego ciasta zaś ciasto z syropem to rodzaj wypieku określanego mianem „pie”. Na ich nadzienie składają się jajka, śmietana, brązowy cukier, orzechy, wanilia, i oczywiście w przypadku tego pierwszego syrop klonowy. Tradycja przygotowywanie powyższych deserów wywodzi się z 1915 roku.

Baton Nanaimo

To trójwarstwowy mocno czekoladowy blok, spożywany na zimno, którego początki sięgają 1930 roku. Przygotowywany przez gospodynie domowe na wszelkiego rodzaju okazje tj. śluby, popołudniowe herbatki, przyjęcia domowe i firmowe. Oficjalny przepis na ten smakołyk został wyłoniony podczas konkursu zorganizowanego przez jedną z miejscowych gazet w 1986r. Jego zwyciężczynią została Joyce Hardcastle. Tradycyjna receptura zakłada, że spodnią warstwę tworzy mieszanka czekolady zmieszanej z wiórkami kokosowymi oraz kruchymi ciasteczkami, środkowa to lekka, żółtawa, budyniowa masa z wanilią przypominająca krem custard zaś wierzchnia to po prostu czekolada.

Parzony pudding figowy

Nazwa tego deseru jest bardzo myląca, ponieważ nie znajdziemy w nim fig. Ten bardzo prosty w przygotowaniu, parzony pudding z rodzynkami sięga początku XVI wieku. Masę z jaj, cukru, przypraw, wody i rodzynków umieszcza się w materiałowym woreczku i gotuje na parze lub w tradycyjny sposób. Będąc w Kandzie możemy spotkać się z wieloma odmianami tego deseru.

Zobacz także: Słodki pudding krok po kroku

Kanadyjska szarlotka

Kanadyjska szarlotka jest bardzo zbliżona w smaku do amerykańskiej ale niezależnie od tego i tak to jeden z częściej wybieranych przysmaków. Składa z mąki, masła, cukru, jajek, mleka, cynamonu i jabłek. Czasami dodawane są także zmielone orzechy lub migdały oraz odrobina syropu klonowego.

Śnieg z syropem klonowym

Najbardziej nietypowym, tradycyjnym przysmakiem Kanadyjczyków jest gorący syrop klonowy wylany na śnieg. Następnie wbija się w niego patyk i roluje. Potocznie słodycz ten zwany jest oponą. Niestety nawet najstarsi z rodu nie wiedzą kto, i w jaki sposób wpadł na pomysł stworzenia tego wyjątkowo oryginalnego deseru.

3 składnikowy mix z Ouebec

Ten deser to jedynie biały i brązowy cukier oraz śmietana odpowiednie przygotowane. Powstałe cukierki w smaku przypominają krówki, karmel lub toffi. Są one jednak bardziej grudkowate i nie tak łatwe do pogryzienia. Bardzo słodkie i mleczne, dobrze rozpuszczają się w ustach. Często spotykane podczas rodzinnych uroczystości oraz Świąt Bożego Narodzenia.

Składniki:

  • 3 szklanki cukru białego
  • 3 szklanki cukru brązowego
  • 3 szklanki śmietanki kremówki (30% / 36%)

Przygotowanie:

Łączymy wszystkie składniki ze sobą i wkładamy do mikrofalówki, ustawionej na maksymalną temperaturę, na 10 minut. Podgrzaną w ten sposób masę wyjmujemy i nim ją zmiksujemy czekamy ok 5-7 minut. Następnie dokładnie miksujemy i przekładamy do wybranej przez nas formy. Wkładamy do lodówki na 1 do 3 godzin. Kolejno wyjmujemy i kroimy w kwadraty.

Zobacz także:  Kanadyjskie kulinaria - ciekawa mieszanka

Redakcja poleca

REKLAMA